11. februar 2026

Sokndal kommune innfører pårørendeavtalen

– Vi må passe på at pårørendeavtalen ikke handler om hva kommunene ikke skal gjøre. Pårørendeavtalen skal først og fremst gi forutsigbarhet og trygghet for pårørende like mye som for ansatte.

Tekst:

Bethi Dirdal Jåtun

Journalist

Det sier Linda Øvestad Olsen, rådgiver og barnekoordinator i Sokndal kommune, som er én av 15 kommuner tilknyttet Helsedirektoratet. Samtlige er i ferd med å ta i bruk pårørendeavtalen som verktøy for å styrke samarbeidet med pårørende i de ulike tjenestene.

– Vi er en liten kommune med rett over 3300 innbyggere og har valgt å utforme én pårørendestrategi for hele kommunen. Pårørendesamarbeid og involvering er et satsingsområde og pårørendeavtalen ligger inne som en del av strategien, oppgir Øvestad Olsen. Hun forteller at den kommunale pårørendestrategien ble politisk ferdigbehandlet i slutten av fjoråret.

Økt bevissthet

– Strategiarbeidet har økt bevisstheten vår rundt samarbeidet med pårørende, oppgir hun og fortsetter:

– Pårørende er en kjempeviktig ressurs og vår viktigste samarbeidspartner. Vi er nødt til å samarbeide godt for å sikre bærekraftige tjenester. Samtidig må vi sikre at de pårørende får den hjelpen og støtten de trenger og har krav på.

Pårørende er en kjempeviktig ressurs og vår viktigste samarbeidspartner. Vi er nødt til å samarbeide godt for å sikre bærekraftige tjenester. Samtidig må vi sikre at de pårørende får den hjelpen og støtten de trenger og har krav på.

Med pårørendeavtalen håper Øvestad Olsen at de får en bedre systematisering av pårørendesamarbeidet. At avtalene er krevende å få på plass selv i en liten kommune som Sokndal, legger hun ikke skjul på.

– Nettopp derfor har vi valgt å starte innføringen av pårørendeavtalen hos barnekoordinator, demenskoordinator og i miljøtjenesten. Det er mange satsinger og mye som skal innføres i en kommune. Å starte med noen få, tror vi er smart.

Her har de begynt

Pårørendeavtalen er innført i avdelingen for barn og unge, der alle som har en individuell plan får tilbud om pårørendeavtale.

– Foreløpig har flere takket nei enn ja, noe vi kan ta som et tegn på at de er fornøyde med tingenes tilstand. Men vi tror nok også at det kan være vanskelig å forstå skillet mellom den individuelle planen og pårørendeavtalen, sier Øvestad Olsen.

Det er mange satsinger og mye som skal innføres i en kommune. Å starte med noen få, tror vi er smart.

Miljøtjenesten i Sokndal kommune, som leverer tjenester til personer med nedsatt funksjonsevne, er et annet område der pårørendeavtalen innføres.

– Her trenger vi tett kontakt med pårørende. Så langt har tre pårørendeavtaler blitt utformet på dette området, forteller Øvestad Olsen. 

Flere nei enn ja

– Hva tror du grunnen er til at flere pårørende takker nei enn ja til pårørendeavtalen?

– De lurer nok på hva som er hensikten, hva den skal det brukes til og hva den egentlig betyr. Hvordan vi presenterer og kommuniserer rundt avtalen er veldig viktig, mener Øvestad Olsen.

Pårørendeavtalen skal ikke være en avtale der mest mulig arbeid skyves over på de pårørende, men en avtale som forhåpentligvis vil styrke samarbeidet og kommunikasjonen oss imellom.

Det tredje og foreløpig siste området som nå innfører pårørendeavtalen i Sokndal kommune, er demensfeltet.

– Det er demenskoordinatoren som har jobbet med innføringen. Sist jeg snakket med henne hadde to pårørende inngått pårørendeavtaler, forteller Øvestad Olsen.

Hun omtaler pårørende som tjenestenes viktigste samarbeidspartner og er tydelig på at de ikke må utnyttes:

Skal styrke samarbeidet

– Pårørendeavtalen skal ikke være en avtale der mest mulig arbeid skyves over på de pårørende, men en avtale som forhåpentligvis vil styrke samarbeidet og kommunikasjonen oss imellom, fastslår hun og legger til at det fortsatt gjenstår et stykke arbeid når det gjelder lagring og arkivering av pårørendeavtalene.

– Dette har allerede vært oppe til diskusjon i kommunegruppa og kommer nok også til å bli et tema framover, sammen med andre ting vi erfarer i forbindelse med innføringen, avslutter hun.

Mer om Pårørendeavtalen

Hvordan Helsedirektoratet presenterer pårørendeavtalen finner du her.
Intervju med seniorrådgiver Marius Sjømæling Helsedirektoratet finner du her.