Menn som pårørende
Månedstema - januar 2025
Menn og kvinner er etter hvert mer like når det gjelder pårørendearbeid, men det er fortsatt lite kunnskap om menn som pårørende. Betydelig færre menn enn kvinner oppsøker hjelp når de blir pårørende, og færre menn ønsker individuelle samtaler. Denne måneden løfter vi fram mannens stemme.


historie
Gunnar kunne aldri vera meir enn ein time unna kona
Då kona blei alvorleg sjuk og trong nye lunger, sa Gunnar Henriksen opp jobben sin og blei fulltidspleiar for ektefellen. Det betydde at livet hans blei sterkt innskrenka. Han måtte alltid være i nærleiken og ha mobilen på, for når som helst kunne den etterlengta telefonen frå Rikshospitalet komma, om at dei hadde funne passande lunger.

historie
Hva som hadde rammet minstejenta, var det ingen som forstod
Helge Frøyland har tre barn. Da yngstejenta var to måneder gammel, skjedde en akutt episode som gjorde at hun ble hentet i ambulanse og fraktet til sykehus. At dette skulle endre tilværelsen til familien på fem, visste de ikke da. Men etter hvert skulle de erfare hvordan denne dagen ga livet en vending ingen av dem var forberedt på, men som alle måtte takle hver på sin måte.